Yürüyüşünüz için en iyi 8 seyahat rehberi.

Doğada bir akıllı telefon kullanmak tartışmalıdır, ancak onunla seyahat etmenin çok daha rahat olduğuna şüphe yoktur. Akıllı telefonunuzu tatilde kullanmaya karşı olsanız bile, bu makaledeki birkaç uygulamayı ona yükleyip sırt çantanıza saklamanız iyi olur: en azından konumunuzu belirleme konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız.

Bazı uygulamalar kaybolmamanızı sağlar, bazıları ise belirtilen saatte rotanın sonuna varmazsanız sevdiklerinize otomatik olarak bildirim gönderir. Diğer uygulamalar, yeni rotalar ve ilgi çekici noktalar bulmanıza yardımcı olacaktır. Pilinizi %100'e kadar şarj edin, uçak modunu açın ve bir sonraki yürüyüşünüzde bunlardan bazılarını deneyin.

Gaia GPS

Ücretsiz sürümde rotaları planlayabilir, ara noktaları ve rotaları kaydedebilir, parkurları kaydedebilir ve harita üzerinde mevcut konumunuzu takip edebilirsiniz.. Ücretli bir abonelikle, çevrimdışı kullanım için indirilebilecek çeşitli haritalara ve katmanlara erişebilirsiniz. Bununla birlikte, Gaia'nın mükemmel pil ömrü var. Tam GPS izleme ile iPhone pil tüketimi saatte yalnızca %2'dir.

Gaia GPS "bulutta" çalışır - rotaları bulabilir veya bilgisayarınızda kendi rotanızı oluşturabilirsiniz ve bunlar otomatik olarak telefonunuzdaki uygulamaya aktarılacaktır. Aynı zamanda tam tersi şekilde çalışır - telefonunuza kaydettiğiniz tüm parçalar bilgisayarınızda kullanılabilir olacaktır. Parçayı GPX'e veya bilgisayar programları için diğer formatlara aktarmak mümkündür.

Premium abonelikler, gittiğiniz yere bağlanıp bağlanamayacağınızı görmek için ek haritalar (örneğin National Geographic Parkurları) veya hücresel kapsama alanı paylaşmanıza olanak tanır. Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Ayrıca hava tahmini, kar seviyesi, çığ tahmini, kıyı gelgitleri, dağcılık rotaları, nehir haritaları ve daha fazlası gibi diğer birçok harita katmanına da erişebileceksiniz.

iOS ve Android için kullanılabilir.

AllTrails

AllTrails 'da nerede olursanız olun birçok rota bulabilirsiniz. Koşu, bisiklet ve yürüyüş parkurları uzunlukları ve zorluk dereceleri belirtilerek görüntülenmekte ve kullanıcılardan fotoğraflar ile sunulmaktadır. Yoldan saparsanız, size tam olarak nerede olduğunuzu ve rotadan ne kadar uzaklaştığınızı söyleyecektir. Ayrıca zaman, mesafe ve maksimum hız gibi bilgileri de kaydeder.

Şehir dışı yürüyüşler için mükemmel. Bu uygulama daha çok hazır yürüyüş parkurları arayanlar için olsa da, AllTrails kendi parkurunuzu oluşturmanıza olanak tanır.

iOS ve Android için kullanılabilir.

what3words

Bu kesinlikle dağlarda bir rota planlarken veya vahşi ormanı geçerken güvenilecek bir uygulama değil, ancak what3words bunu hak ediyor bundan bahsetmek için.

Program, kuryelerin Hertfordshire (İngiltere) kırsalında bulunan evinin yolunu bulamamasından son derece bıkmış bir adam tarafından icat edildi. Tüm gezegenin 3x3 metre karelere bölündüğü (sonuç olarak 53 trilyon kare elde edildiği) bir sistem geliştirdi ve her biri üç kelimeden oluşan benzersiz bir tanımlayıcı aldı.

İnanılmaz derecede basit bir fikir. Bir koordinatlar ızgarasında yön veya yönelimin ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan arkadaşlar arasında bir konuma son derece hassas bir şekilde bağlanmak için kullanılabilir. Ayrıca, Lovely Planet seyahat rehberlerinin yayıncıları tarafından (görev yerlerinin yerini belirtmek için) ve hatta sokakların genellikle isimlerinin olmadığı Afrika ve Moğolistan'ın bazı uzak bölgelerinde bile kullanılır.

iPhone ve Android için kullanılabilir.

Viewranger

Doğa yürüyüşleri ve uzun yürüyüşler için idealdir. Viewranger, OS Haritalarına bir alternatif olarak görülebilir. Uygulama, aynı seçenekleri ve özellikle yürüyüşçülere hitap edecek birkaç ek seçeneği sunar.

500 ruble değerindeki yıllık abonelik, otomatik rota planlamasının yanı sıra yolu gerçek zamanlı ve artırılmış gerçeklik unsurlarında takip etme olasılığını açar.

iOS, Android, Apple Watch ve Wear OS için kullanılabilir.

Komoot

Komoot'un ana avantajı, bir gezi veya yürüyüş planlamak için minimum çabadır. Başlangıç ​​ve bitiş noktasına girdikten sonra, uygulama, bir GPS navigatörünün bir arabada yaptığı gibi, mevcut yollar ve patikalar boyunca bir rota geliştirecektir. Diğer uygulamaların çoğunda da buna sahiptir, ancak rotanın zorluk seviyesi ve arazinin özelliklerinin ayrıntılı bir açıklaması vardır.

iPhone, Android, Apple Watch, Samsung Gear ve Garmin için kullanılabilir.

Cairn

Cairn uygulaması, daha yürüyüşe başlamadan önce planladığınız güzergahı sevdiklerinizle paylaşmanıza olanak tanır. Böylece belirlenen saatte varış noktasına ulaşamazsanız uygulama otomatik olarak sevdiklerinize uyarı gönderecek ve GPS koordinatlarınızı raporlayacaktır.

​​​​

Ancak, konum güncellemesinin yalnızca hücresel bağlantının olduğu alanlarda gerçekleştiği unutulmamalıdır. Uygulama, yolda hücresel iletişimin nerede olacağını gösteren özel bir işleve sahiptir. Gerekirse, İnternet erişimi olmadan kullanmak için aynı anda beş adede kadar haritayı önceden indirebilirsiniz.

Ne yazık ki uygulama ücretsiz değil, ancak bir aylık deneme süresi var.

iOS ve Android üzerinde mevcuttur.

OS Haritaları

Kendinizi Birleşik Krallık'ta bulursanız, bu adaya seyahat planlamak için harika bir uygulama arayın. Yürüyüşçüler için gerekli tüm işlevleri içerir. Ücretsiz sürüm, diğer kullanıcılarla rotalara bağlantılar oluşturma, yazdırma ve paylaşma olanağı sağlar.

Uygulama web sürümüyle senkronize edilmiştir, böylece haritaları büyük ekranda görüntüleyebilirsiniz, bu da telefon ekranında bunlarla uğraşmaktan çok daha uygundur. Rotanızı hazırladıktan sonra GPS kullanarak takip edebilirsiniz ve bir ok mevcut konumunuzu gösterecektir.

3000 ruble için yıllık abonelik satın almak, OS Explorer ve OS Landranger haritalarına (yerel haritalar) ve ayrıca diğer ilginç işlevlere erişim sağlar: üç boyutlu biçimde yürüyüşler, artırılmış gerçeklik, tepelerin adlarını görüntüleme zemin ve karşılaşılan manzaralar.

iPhone ve Android için kullanılabilir.

Maps 3D Pro

Topografik haritaları okumakta sorun yaşıyorsanız, Maps 3D Pro'ya bakın.

Uygulama araziyi doğal haliyle gösterir: dağlar, tepeler, vadiler vardır. Ayrıca haritalar konumunuzu gösterecek, tam olarak hangi yükseklikte olduğunuzu, ne kadar mesafe kat ettiğinizi ve daha ne kadar üstesinden gelmeniz gerektiğini bileceksiniz.

İnternet erişimi olmadan erişim sağlamak ve ara hedefler eklemek için haritaları indirmek mümkündür. Uygulama ayrıca harita üzerinde turistik yerleri, yolları ve yerleşim yerlerini arama yeteneği sağlar.

iOS için kullanılabilir.

MapOut

Minimum çabayla yapmak istiyorsanız bu harika bir yürüyüş planlama uygulaması. Uygulamanın maliyeti sadece 5 dolardır, ancak arayüzü, rotanın döşenmesini büyük ölçüde kolaylaştıran diğer uygulamalardan daha iyi anlaşılmaktadır.

MapOut haritalarla çalışır OpenStreetMap. Yandex Haritaları veya Google Haritaları'ndan daha az ayrıntılıdırlar, ancak yürüyüş için mükemmeldirler. Dosyaları gpx formatında (yaya yollarının döşenmesi için standart bir format) içe aktarmak ve arşivlemek için bir işlev vardır.

iPhone için kullanılabilir.

.