Windows'ta CPU'nun sıcaklığı nasıl bulunur.

Karmaşık görevleri gerçekleştirirken bilgisayar aniden kapanıyor, donuyor veya yavaşlıyorsa nedeni işlemcinin aşırı ısınması olabilir. Hız aşırtma yaparken, çekirdeklerinin sıcaklığını izlemek çok önemlidir.

Şaşırtıcı bir şekilde Windows, CPU ısınmasını izlemek için yerleşik bir araca sahip değildir. Bu bilgi uğruna BIOS'a girebilirsiniz ama basit bir sensör okuması uğruna çok uğraştırmıyor mu? Neyse ki, bunu yapabilen birkaç ücretsiz program var. Bilgisayarı yeniden başlatmadan veya BIOS'a girmeden Windows'ta işlemcinin ısınmasını izleyebilirsiniz.

INTEL XTU

Intel Core işlemciniz varsa, Intel Extreme Tuning Utility (XTU) kullanarak CPU ısınmasını izlemek en iyisidir [7 ]. Ve bu yardımcı program bir hız aşırtma aracı ("hız aşırtma") olarak konumlandırılmasına rağmen, aynı zamanda sıcaklıkları izlemek için mükemmel bir iş çıkarır.

Uygulamayı başlattığınızda, birçok yararlı bilgi göreceksiniz, ancak CPU'nuzla ilgili en önemli veriler ana pencerenin alt bölmesinde görüntülenir. Bizim durumumuzda, paket sıcaklığı öğesi ve ilgili grafik özellikle ilgi çekicidir.

CPU kullanımı yüzde olarak CPU Kullanımı öğesinde gösterilir. Maksimum yükle nasıl başa çıktığını bilmek istiyorsanız, yerleşik kıyaslama - performans testini kullanın (ana pencerenin sol tarafındaki sekme).

AMD RYZEN MASTER

AMD Ryzen'iniz varsa, üreticinin orijinal aracını kullanın - yardımcı program AMD Ryzen Master. Intel XTU ile aynı prensiplerde çalışır, yalnızca Ryzen işlemcileri hız aşırtma, test etme ve izleme için tasarlanmıştır.

İşlemci saat frekansını değiştirme özelliğine ek olarak, yardımcı program ayrıca sıcaklığını da izler. Bu verileri ana pencerenin sol kısmında görebilirsiniz. XTU gibi, AMD Ryzen Master da seviyesini zaman içinde grafik olarak gösterir. Her bir bireysel çekirdeğin ısıtılması da gösterilebilir. Ryzen Master, ortalama ve tepe değerler üretebilir, bu da ağır yük altında belirli zaman dilimlerindeki değişimlerini takip etmeyi mümkün kılar.

Not: çoğu Intel yongasının aksine, "kırmızı" AMD iki sıcaklık değeri gösterir - CPU Sıcaklığı ve Çekirdek Sıcaklığı. Birincisi, sokete kenetlenen çipin gerçek sıcaklığıdır. İkincisi - Santigrat derece cinsinden ölçülse bile, bir anlamda sadece bir taklit.

Kural olarak, BIOS, farklı yardımcı programlar tarafından farklı algılanan CPU Sıcaklığını görüntüler. Örneğin Core Temp, buna "çekirdek sıcaklık" olarak atıfta bulunur. CPU Sıcaklığı düşük değerlerde daha doğru, yüksek değerlerde daha az doğrudur. Çekirdek Sıcaklığı - Aksine, daha doğrusu işlemci gözbebeklerine yüklendiğinde.

Cam by NZXT

Cam by NZXT, harika özelliklere sahip popüler bir yardımcı programdır. Önemsiz bir tanıdık olarak, arayüzü diğer benzer programların çoğundan daha sezgisel görünüyor. CPU, ekran kartı, RAM ve sabit sürücü hakkında her türlü yararlı bilgiyi gösterir. Oyun ve yerleşik hız aşırtma araçları için bir kare hızı katmanı da vardır. Duymadığınız zaman bu değeri minimum dönüş hızı olarak ayarlayabilirsiniz.100'ü maksimum değer olarak kullanmanızı öneririm, eğer ondan çok fazla gürültü geliyorsa, maksimum hızı 95 veya 90'a düşürebilirsiniz.

Normal sıcaklık nedir?

İzin verilen maksimum değerler işlemci modeline göre değişir. Yukarıda bahsedilen ücretsiz uygulamaların çoğu, izin verilen maksimum değeri sıcaklık bağlantısı anlamına gelen Tj. Max olarak gösterir.

Herhangi bir nedenle bu bilgiyi bulamıyorsanız, CPU World 'e gidin ve orada CPU'nuzu bulun. Bu programların her biri işlemci modelini tanımlar, bu nedenle ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak armut kesmek kadar kolaydır.

Maksimum sıcaklığın, işlemcinin zarar görmemesi için kapandığı sınır olduğunu hatırlamakta fayda var. Aşırı ısınma tehdidi altında düzenli çalışma, çipin ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir. İşte bilgisayarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacak basit bir kural:

  • 60 °C'ye kadar: Sorun değil! Endişelenmene gerek yok.
  • 60 °C ila 70 °C: Hala iyi ama biraz daha ısınıyor. Bilgisayarınızı tozdan temizlemeyi düşünün.
  • 70°C ila 80°C: Hız aşırtma yapmıyorsanız, bu işlem için gerekenden fazladır. Değilse, düzgün çalıştıklarından ve hava akışının toz kümeleri tarafından engellenmediğinden emin olmak için fanları kontrol etmeye kesinlikle değer.
  • 80 °C ila 90 °C: Sürekli çalışma için çok fazla. Fanların bozuk olup olmadığını veya toz birikmesi olup olmadığını kontrol edin ve hız aşırtma yaptıysanız eski ayarlara geri dönün - özellikle dokunduysanız voltaj. Bir istisna: Bazen, oyun oturumları sırasında fişe takılıyken 80 ° C eşiğini geçen güçlü dizüstü işlemcileri görüyoruz ve ardından kısıtlama (zorla performans sınırlaması) tetikleniyor. Bu beklenebilir ve 85 ° 'nin üzerinde endişelenmeye değer.
  • 90 °C'nin üzerinde: Tehlike! Bilgisayarı kapatmak daha iyidir.

Aşırı ısınma koruması

Modern işlemciler akıllıca tasarlanmıştır - yüksek sıcaklıklara ulaşıldığında, donanım riski azdır. Isı gerçekten yükselirse, genel performans sınırlıdır, bu nedenle iyi bir soğutucu almak daha iyidir. Bununla birlikte, hız aşırtmalı bir yonganız varsa (K dizinli Intel'den) ve BIOS'ta voltajı ve frekansı manuel olarak ayarlamaya karar verirseniz, durum kontrolden çıkabilir. Bu durumda, aslında anakarta zarar verebilirsiniz.

Neyse ki Core Temp'in aşırı ısınmaya karşı koruma özelliği var. Ayarlarda, Aşırı ısınma korumasını etkinleştir onay kutusunu işaretleyin ve üç seçenekten birini seçin. Varsayılan olarak, kritik bir değere ulaşıldığında bir bildirim alırsınız. Tam güvenlik istiyorsanız, bu durumda bilgisayarın ne yapması gerektiğini belirtin - uyku moduna geçin, hazırda bekletme moduna geçin veya tamamen kapatın.

Sıcaklık nasıl düşürülür

Düzenli olarak aşırı ısınma yaşıyorsanız, sorunu çözmenize yardımcı olabilecek bazı basit ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Önce bilgisayarınızı temizleyin. Aşırı ısı genellikle yıllar içinde bilgisayarın içinde kir ve toz birikmesi, fanları tıkaması ve normal hava sirkülasyonunu engellemesiyle ilişkilidir. Bunu yaparken, hiçbirinin engellenmediğinden emin olun. Tavsiyenin basitliğine rağmen, genellikle yardımcı olur.

Umarım bu sorunu çözer. Değilse, daha ciddi önlemlere ihtiyaç vardır. Bilgisayarınız çok eskiyse termal macun kurumuş olabilir. Eski termal macunun kalıntılarını ovalama alkolü ile çıkarmak ve yeni bir kat uygulamak sıcaklığı düşürebilir. Yerel mağazalarınızda termal macunlu küçük şırıngaları kolayca bulabilirsiniz.

Yukarıdakilerin tümü yardımcı olmazsa, soğutucunuz işlemciyi etkili bir şekilde soğutamıyor olabilir. Özellikle bağımsız bir markanın mütevazı bir soğutucusunu üst düzey bir işlemciyle birlikte kullanıyorsanız - ve daha da fazlası hız aşırtma yapıyorsanız. Daha güçlü bir soğutucu almak uygun olur.

Cooler Master Hyper 212, güvenilir ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Büyük soğutucusu ve fanı ile birlikte verilen döner tablalardan belirgin şekilde üstündür. Boyut ve fiyat olarak yükseldikçe karşınıza en verimli soğutuculardan biri olan Noctua NH-D14 çıkıyor. Ancak sağlam boyutları nedeniyle belleğe erişimi engelleyebilir ve kesinlikle küçük bir kasaya sığmaz.

Kapalı devre sıvı soğutma sistemleri işlerini daha da iyi yapar. Corsair H80i v2, giriş seviyesi için harika bir düşüş, ancak hız aşırtma planlıyorsanız, EVGA CLC 240 gibi büyük 240 mm radyatörlü bir model düşünün. Burada daha fazla metal var, iki döner tabla ile birlikte daha da güçlü olacak hız aşırtma.

Hız kontrolü için reobaslar

Eğer yukarıdakilerin hepsi bir nedenden dolayı size uymuyorsa, belki önerilen reobaslardan biri size uyacaktır. Lütfen bu tür sistemlerin uygun şekilde kurulması gerektiğini unutmayın. Bunu doğru bir şekilde yapabileceğinizden emin değilseniz, yardım için profesyonellerle iletişime geçin.

NZXT Sentry

5,4 inç dokunmatik ekran paneli. NZXT Sentry, CPU ısıtması dahil ayrıntılı sistem bilgileri sağlar. Ancak sistemin asıl amacı soğutucuları kontrol etmektir. Sistem, donanım bileşenlerinin aşırı ısınmasını ve gürültü seviyesini önemli ölçüde azaltan beş soğutucuya kadar dönüş hızını kontrol etmenizi sağlar.

Thermaltake Commander FT

Commander FT, bir sıcaklık sensörüne dayalı olarak tüm fanları otomatik olarak ayarlamak için akıllı bir ayara sahiptir. Maksimum güce ayarlanabilir veya sessiz modu açabilir. Manuel mod tamamen yapılandırılabilir ve dönüş hızının bireysel olarak ayarlanmasına izin verir ve ayarlar yeniden başlatıldıktan sonra bile korunur.

Commander FT, her kanalın hepsinin verimli çalışması için 10 watt'a kadar güç sağlayan beş adede kadar bağımsız soğutucuyu destekler. Orta gösterge ekranında "1" ile "5" arasında bir tuşa basarak ayrı bir fanın dönüş hızını kolayca ayarlayabilirsiniz.

.