Standart Windows Görev Yöneticisine en iyi 5 alternatif

Windows için en önemli sistem araçlarından biri Görev Yöneticisidir. Bu işletim sisteminin hemen hemen her kullanıcısı, sistem kaynaklarının durumunu kontrol etmek ve donmuş programları kapatmak için birçok kez açtı. Ne kadar etkili olursa olsun, İnternette bilgileri daha iyi görüntüleyen ve süreçlerin daha iyi kontrol edilmesini sağlayan yardımcı programları bulabilir ve standart göndericiyi çok geride bırakabilirsiniz.

Bu tür programların her biri, diğerlerinde olmayan özelliklere sahiptir. Örneğin, İşlem Gezgini, imzaları doğrulamanıza izin verir ve Sistem Gezgini, daha sonra karşılaştırılabilecek sistem yedekleri oluşturur.

Sistem Gezgini

Özellik Sistem Gezgini, çalışan işlemler ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi sağlamasıdır. Ayrıca navigasyon çubuğuna yerleştirilen sekmeler yardımıyla hem sistem tarafından hem de bireysel kullanıcılar tarafından başlatılan servis hizmetlerini takip edebilirsiniz. İstenirse, "" üzerine tıklayarak isteğe bağlı ek bir sekme ekleyebilirsiniz.

Gerekirse güvenlik taraması işlevini başlatabilirsiniz. Etkinleştirirseniz, Sistem Gezgini, çalışan tüm programları tehditler veya rootkit'ler için doğrulamaya başlar. Göstergeler, kendi veri tabanımızdan alınan verilerle karşılaştırılır. En ilginç özelliklerden biri, İnternet etkinliği, komut yürütme vb. dahil olmak üzere tüm süreçlerin etkinliğinin raporlarını saklayan "Günlük" dir.

Process Explorer

Bilmiyorsanız, Process Explorer Microsoft'un resmi SysInternals paketine dahildir. Steroidler konusunda bu kadar standart bir görev yöneticisi diyebiliriz. Kullandığınızda, her işlem hakkında birçok farklı bilgi alırsınız. Diğer şeylerin yanı sıra şunları içerir: CPU kullanım geçmişi, CPU kullanımı, zaman çizelgesi, G / Ç istekleri, kullanılan ağ kaynakları ve sabit disk yükü ve çok daha fazlası.

Process Explorer'ın iki ana özelliği, programın imzasını belirleyebilmeniz ve 50'den fazla farklı antivirüs veritabanı içeren çevrimiçi antivirüs Virus Total kullanarak tarayabilmenizdir.

İkinci özellik, önceliklendirme, tek bir işlemi veya tüm ağacı kapatma, bir döküm oluşturma dahil olmak üzere varsayılan görev yöneticisi olarak da kullanma yeteneğidir. Ayrıca tek bir tanımlayıcıyı veya DLL dosyasını da izleyebilirsiniz.

Process Hacker

Process Hacker, Process Explorer'a çok benzer. Ancak, ilkinin arayüzü çok daha basittir. İhtiyacınız olan seçenekler bir tık uzağınızda, bu nedenle ihtiyacınız olana erişmek için menü sekmelerini derinlere inmek zorunda değilsiniz. Process Hacker'ın ilginç özelliklerinden biri, arama penceresi ve masaüstünde açık bir pencereye bakarak bir işlemi bulmanızı sağlayan "pencere izleme" özelliğidir. Bu özellik, listede belirli bir programdan sorumlu işlemin adını bulamadığınızda çok kullanışlıdır.

İşlemle ilgili tutamaçları ve DLL'leri, gezinme çubuğundaki "Tutucuları ve DLL'leri bul" düğmesini tıklatarak da bulabilirsiniz. Process Hacker, çalıştırdığınız herhangi bir dosyanın ayrıntılı bir özetini yapmanızı sağlar. Bu, panelde "Araçlar → Yürütülebilir dosyayı incele" seçeneği seçilerek yapılabilir. Process Hacker, çalışan işlemler hakkında bilgi sağlamanın yanı sıra hizmetlere, diske ve ağ ortamına erişim sağlar. Virüsten koruma tarayıcısı ve imza doğrulaması olmamasının yanı sıra Process Hacker, standart görev yöneticisine harika bir alternatiftir.

Daphne

Arayüz Daphne biraz modası geçmiş görünse de, program ana görevini mükemmel bir şekilde yapıyor. Daphne yukarıdakiler kadar gelişmiş değil ama yine de bir görev yöneticisinden beklediğiniz her şeyi yapabilir. İşlevleri, renk düzenini değiştirme, programları kapatma, durdurma ve yeniden başlatmanın yanı sıra şüpheli süreçleri görüntüleme, ilişkilerini ve önceliklerini belirleme yeteneğini içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir.

Diğer özelliklerin yanı sıra, herhangi bir programı kapanmaya zorlanacak şekilde programlayabilmenizi özellikle beğendim. Yani sadece zaman aralığını ayarlarsınız ve Daphne belirlenen saatte aniden başlarsa programı otomatik olarak kapatır. Ayrıca, belirli işlemlere, etkinlikleri hakkında bilgi toplamanıza veya basitçe kapatmanıza izin verecek bir "tuzak" da kurabilirsiniz.

MiTeC Görev Yöneticisi

MiTeC Görev Yöneticisi, işlevsellik açısından Process Explorer'dan pek farklı değildir. MiTeC biraz daha iyi tasarlanmış bir arayüze sahiptir ve işlevler açısından bu incelemedeki diğer programlarla karşılaştırılabilir. Bu yönetici, cihaz günlüğü, açık dosyaları görüntüleme yeteneği, mevcut oturumlar, otomatik yükleme, başlatma tarihi vb. gibi özelliklere sahiptir.

Ayrıca, fare imlecini üzerine getirerek bir uygulama veya pencere hakkında bilgi almanızı sağlayan bir Masaüstü Gezgini işlevi de vardır. Tüm araçlar, ihtiyacınız olanı kolayca bulabileceğiniz farklı bölümlere ayrılmıştır.

Moo0 System Monitor

Ve bir bonus olarak, işlemci yükünü gösteren masaüstü widget'ından Moo0 System Monitor bahsedelim., GPU kullanımı ve sıcaklığı, güç kaynağı, disk G/Ç istekleri, ağ etkinliği ve bellek yükü. Ancak bunun üzerinden programları kapatamaz veya yeniden başlatamazsınız - yalnızca gözlemleyebilirsiniz.

Widget'ı özelleştirmek, yalnızca o anda gerekli olan parametreleri görüntülemenize olanak tanır. Sistem kaynakları hakkında kapsamlı bilgiler gösteren, süreçlerle çalışmaya başvurmadan (görüntüleme ve kapatma) bir yardımcı program varsa, onu kurmayı düşünmelisiniz.

.