Google Chrome'a ​​alternatif olarak Windows için en iyi 8 tarayıcı.

Google Chrome, diğer programlar için çok az kalıntı bırakarak, dünya çapında %60 gibi büyük bir oranla tarayıcı pazarına hakimdir. Aynı zamanda, onunla uğraşmak hoş. Çeşitli cihazlarda eşsiz çalışmasından memnunum, ancak her fıçının kendi bal kaşığı var. Chrome söz konusu olduğunda, bu bizim gizliliğimizdir.

Google'ın yorulmadan kişisel verileri izlediği bir sır değil. Sonuç olarak, katlanılması imkansız olan çok sayıda kişiselleştirilmiş reklam var. Ancak görmezden gelseniz bile, başka bir sorun ön plana çıkıyor - herhangi bir bilgisayarın çalışmasını yavaşlatan büyük RAM (rastgele erişim belleği) harcaması. Herhangi bir nedenle Google Chrome'u kullanmayı bırakırsanız, sizin için her saniye sizi takip etmeyen en iyi tarayıcıların bir listesini derledik.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, birçok ayarı olduğundan performans ve gizlilik açısından Chrome için en iyi alternatiftir. siteler tarafından izlemeyi tamamen engelleyen özel "İçerik Engelleme" işlevine kadar kişisel bilgileri koruyun.

Mozilla kısa süre önce bir veri ihlali nedeniyle e-postanız veya şifreniz çalındığında sizi anında uyaran bir uygulama olan Firefox Monitor 'u piyasaya sürdü. İyi haber şu ki, Firefox'un Chrome ile birkaç ortak özelliği var, bu yüzden tarayıcı değiştirirken çok uzun süre sıkılmayacaksınız.

Firefox, çalışmak için çok daha az RAM gerektirdiğinden, hiç yavaşlamadan çok sayıda sekme açmanıza izin verir. Ve birçok uzantı, kendiniz için bir şeyler bulmanızı sağlayacaktır.

Yandex Tarayıcı

Yandex Tarayıcı Yandex tarafından Chromium tabanlı olarak geliştirilmiştir, bu nedenle Chrome ile birçok yönden rekabet eder. Bir bilgisayar ve sunucular arasındaki tüm DNS trafiğini şifreleyen DNSCrypt gibi güvenlik teknolojileri sayesinde popülerlik kazandı. Herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlanıldığında verilerinizi otomatik olarak şifreleyebilir.

Son olarak, yerleşik güvenlik modüllerini kullanarak sayfaları otomatik olarak kontrol eder ve gerekirse Kaspersky Lab'den dosya indirir. Yavaş İnternet bağlantısı koşullarında sayfaları hızlı bir şekilde yüklemek için Opera Turbo'ya benzer bir teknoloji kullanılır.

Bir başka iyi haber de Chrome web mağazasından uzantıları ve Opera Eklentilerini buraya yükleyebilmenizdir.

Opera

Opera uzun süredir internette gezinmek için mükemmel bir araç olarak kendini kanıtlamıştır. Tek tek sekmeleri yeniden boyutlandırma yeteneği ile dünyayı Hızlı Arama'ya (ekspres panel) ilk tanıtan oydu. Program Chromium temelinde oluşturulmuştur ve bu nedenle Chrome ile çok ortak noktası vardır, ancak aynı zamanda benzersiz özelliklere sahiptir (yerleşik bir reklam engelleyici gibi).

Bir başka harika özellik de gelen tüm verileri sıkıştıran ve böylece sayfa yükleme hızını artıran Opera Turbo modudur. Ancak en sevdiğimiz özellik, özellikle engellenen siteleri ziyaret etmek ve kişisel bilgileri korumak için kullanışlı olan yerleşik sınırsız VPN'dir. Bunun yanı sıra, dizüstü bilgisayar pil tasarrufu modu, reklam engelleyici, gece modu vb. gibi daha birçok özellik vardır. Bu alternatifin Chrome için ne kadar iyi olduğunu öğrenmek için kendiniz deneyin.

Vivaldi

Son derece özelleştirilebilir bir tarayıcı arıyorsanız, Vivaldi mükemmel çünkü birçok benzersiz tema ve kişiselleştirme içeriyor fonksiyonlar. Üstelik seçtiğiniz konular gün içerisinde değişebilmektedir. Ek olarak, Vivaldi'nin özelleştirilebilir bir kenar çubuğu vardır. Size uygun bir yere (sol, sağ, üst, alt) yerleştirebilir ve favori uygulamalarınızı, sosyal ağlarınızı, haber sitelerinizi veya başka herhangi bir siteyi panele getirebilirsiniz.

Duyarlı arayüz bu tarayıcının ana avantajıdır. Vivaldi, açık sitenin ana rengini alır ve vurgu olarak kullanır. Bir başka kullanışlı özellik, yer imlerini daha sonra bir oturum olarak kaydetme olasılığıyla birlikte saklama yeteneği olacaktır. Güvenlik önlemleri açısından Vivaldi, kullanıcı verilerini toplamaz ve cihazlar arasında senkronizasyon yaparken kişisel bilgileri şifreler. Fare hareketleri ve sekme hazırda bekletme modu desteği vardır (bir sekme etkin olmadığında bellekten tasarruf sağlar).

Tor Tarayıcı

Tor, mahremiyetleri konusunda ciddi endişe duyanlar arasında oldukça popüler bir seçimdir. Aslında Tor, gizli aktarma sunucularını kullanarak anonim olarak çalıştığı için "izleme önleme" ile eş anlamlı hale geldi. Bu tarayıcı, bağlantınızın birçok genel ağ düğümünden geçmesine izin vererek genel IP adresinizi gizleyebilir.

Başka bir deyişle, yalnızca tarama geçmişinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda konumunuzu gizler, bu da belirli bir bölgeye bağlı siteleri kullanılabilir hale getirir. Tor, DarkNet ve Deep Web'i düzenli olarak ziyaret etmek isteyenler için idealdir.

Brave

Brave Mozilla'nın kurucu ortakları tarafından geliştirilen bir başka açık kaynaklı web tarayıcısıdır. Reklamları engelleyebilir, performansı yavaşlatan ve kişisel bilgilerinizi ihlal eden her şeyi takip edebilir. Ancak en benzersiz özellik, sık ziyaret edilen siteleri nakit olarak ödüllendirmenizi sağlayan bir hizmet olan Cesur Ödemeler'dir. Tarayıcının kendisinden sürekli olarak jetonlar alırsınız ve daha sonra bir reklam engelleyici kullanmanın telafisi olarak sitelere bağışlarsınız.

Ayrıca, en önemlisi sabitlenebilen açık sekmelerin bir önizleme işlevi de vardır. Oturum Sekmeleri, birden fazla sosyal hesabı yönetmek için kullanılır. Brave'in tek dezavantajı, az sayıda uzantıdır. Bu nedenle, Chrome uzantılarının zengin işlevlerine çok alışkınsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Torch Tarayıcı

Torch, başlangıçta çeşitli multimedya işlevlerinin yerleşik olduğu Google tarayıcısına başka bir alternatiftir - örneğin, Media Grabber, sitelerden ses ve video dosyalarını kaydetmek için bir araç. Ayrıca, videoyu tam olarak yüklenmeden oynatmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcıların rahatlığı için yerleşik bir torrent istemcisi.

Torch ayrıca ücretsiz müzik çalan Torch Music ve doğrudan tarayıcınızda binlerce ücretsiz oyun oynamanıza izin veren Torch Games ile birlikte gelir. Genel olarak, tonlarca farklı dosya indirmek isteyenler için mükemmel bir Google Chrome yedeğidir.

Microsoft Edge

Şimdi de henüz çalışmamış olan Windows kullanıcılarından bahsedelim Microsoft Edge. Internet Explorer ile bir ilişkiniz varsa, bunu unutun, çünkü Microsoft Edge, önemli ölçüde geliştirilmiş performansa sahip olduğu için selefi gibi değildir. Hatta Chrome'un sahip olmadığı birkaç benzersiz özelliğe sahiptir.

Bunlar, zamanla geri dönmeyi planladığınız makalelerin bir listesini oluşturabileceğiniz özel bir okuma listesi içerir. Ayrıca sitelerde ihtiyacınız olan yerleri ek uzantı yüklemeden çizebilir, yazabilir veya ana hatlarını çizebilirsiniz.

.