Bozuk bir telefonun dokunmatik ekranını düzeltmenin 6 yolu.

Kullanıcı genellikle telefonun dokunmatik ekranına günde yüzlerce kez dokunur. İnce cam panelli tasarımın kırılganlığı göz önüne alındığında, dokunmatik ekran arızasının akıllı telefonlarda ve tabletlerde en yaygın arızalardan biri olması şaşırtıcı değil.

Ancak ekran sorunları her zaman elektronik bileşenlerin arızalanmasıyla ilgili değildir. Dokunmatik ekran genellikle yanıt vermiyorsa veya işlevini tamamen kaybetmişse, yardım için servis merkezi uzmanlarına başvurmadan önce sorunu kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz. Soruna olası bir çözümün birkaç yolunu düşünelim.

Ekran gerçekten hasarlı mı?

Her şeyden önce, bir yazılım hatası mı yoksa bir donanım hatası mı ile karşı karşıya olduğumuzu bulmamız gerekiyor. Yazılım sorunlarını ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları deneyin.

Tanılamayı çalıştır

Play Store'da ekran tanılama için birçok uygulama bulacaksınız. Onların yardımıyla, çoğu durumda dokunmatik ekranda tam olarak neyin yanlış olduğunu öğrenebilirsiniz. Genel olarak ekranın ve özellikle dokunmatik ekranın yazılım arızalarını ve donanım arızalarını teşhis etmek için oldukça basit ve etkili bir araç olan Ekran Test Cihazı uygulamasını denemenizi öneririz.

Display Tester uygulamasını indirip çalıştırın, ardından Testler sekmesine gidin. Burada, OLED ekranlarda ölü piksellerin ve yanmaların varlığı veya yokluğu, renk ayarlarının doğru uygulanması, dokunmatik panellerin durumu ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok yönü kontrol edebilirsiniz.

Tüm testler pozitifse, sorun büyük olasılıkla üçüncü taraf yazılımdadır. Son yüklenen uygulamaları kontrol edin. Eğer yardımcı olmazsa, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyin.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Yeniden başlatmanın bu kadar zor bir görevi çözmeyeceği anlaşılıyor. Bununla birlikte, bu yöntem genellikle yaygın olarak düşünülenden daha etkilidir. Yeniden başlatıldığında, tüm arka plan hizmetleri durdurulur ve ardından yeniden başlatılır. Bir yazılım arızası nedeniyle telefonunuzun veya tabletinizin dokunmatik ekranı çalışmıyorsa, yeniden başlatmanın ardından tam kurtarma şansı yüksektir.

Güç düğmesini basılı tutun. Görünen menüde, böyle bir fırsatınız varsa "Yeniden Başlat" öğesini seçin. Sensör dokunmaya hiç yanıt vermiyorsa ve yeniden başlatma seçeneğini seçemiyorsanız, akıllı telefonu tamamen kapatmak için Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun ve ardından aynı Güç düğmesine basarak açın.

Güvenli Modda Önyükleme

Yalnızca telefona üretici tarafından orijinal olarak yüklenen uygulamalar Güvenli Modda başlatılacaktır. Yüklediğiniz hizmetler ve uygulamalar çalışmayacaktır. Cihazınızın ekranı güvenli modda düzgün çalışıyorsa, sorun büyük olasılıkla üçüncü taraf bir uygulamadadır.

Çoğu yeni Android mobil cihazında Güvenli Mod'a girmek için, kapatma menüsü görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. Parmağınızı Kapat seçeneğinde tuttuğunuzda, Güvenli Mod'a girmeniz istenecektir.

Güvenli moddan çıkmak için kapatma menüsü görünene kadar prosedürü tekrarlayın, ardından “Yeniden Başlat”a basın. Dokunmatik ekran tamamen kullanılamaz durumdaysa, uygun menü öğesini seçemeyebilir veya cihazı güvenli modda başlatamayabilirsiniz. Bu durumda, bir servis merkezine başvurmadan önce en azından geçici bir önlem olarak telefona harici bir klavye ve fare bağlamak mantıklıdır.

Koruyucu filmi çıkarın

Evet, koruyucu film ekranı çiziklerden ve diğer küçük mekanik hasarlardan koruyabilir, ancak koruyucu plastik veya cam da sinyalin dokunmatik panele iletilmesini engelleyebilir dokunulduğunda. Sonuç olarak, sensörler dokunmaya uzun bir gecikmeyle tepki verebilir veya sinyal geçmezse hiç tepki vermeyebilir.

Yakın zamana kadar sensör normal çalışıyorsa, koruyucu kalkanı çıkarın. Elbette sorunun ortadan kalkacağı gerçeğinden uzak ama denemeye değer. Her durumda, ekranın hassasiyeti kesinlikle artacaktır.

Yanıt süresini optimize edin

Dokunmatik ekran çalışıyor ancak dokunmaya yavaş yanıt veriyorsa, sorunu Dokunmatik Ekran Onarımı uygulamasını kullanarak çözmeyi deneyebilirsiniz.

Bu uygulama ekranı kalibre edebilir ve yanıt süresini azaltabilir. Program, birkaç yerde ekrana dokunmanızı isteyecek ve ardından telefonun özelliklerini dikkate alarak en uygun gecikmeyi ayarlayacaktır.

Dokunmatik Ekran Onarımının etkinliği, telefon modeline ve üreticisine bağlıdır. Bazı üreticiler için varsayılan hassasiyet ayarları zaten optimum değerlere yakındır. Bu durumda, etki minimum olacaktır. Bununla birlikte, özellikle yukarıdakilerin hiçbiri yardımcı olmazsa, denemeye değer.

Telefonunuzu sesinizle çalıştırın

Akıllı telefonunuzu dokunmatik ekran olmadan da çalıştırabilirsiniz. Ses, jest ve yüz ifadelerini kullanan mobil cihaz kontrol teknolojileri, orijinal olarak engelli kullanıcılar için geliştirilmiştir, ancak dokunmatik girişe geçici bir alternatif de olabilirler.

Android için, ses, hareketler ve yüz ifadeleri kullanarak cihazda tam olarak gezinmenizi sağlayan birçok uygulama geliştirilmiştir. Ancak, bu uygulamaların doğrudan kurulabilmesi, dokunmatik ekranın işlevselliğine bağlıdır. Yazılımı doğrudan veya Google Play web arayüzü aracılığıyla yükleyebilirseniz, sorunun nedenini bulana kadar dokunmatik ekranı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Sesli Erişim

Sesli Erişim, kullanıcının sesli komutlarını anlayan ve neredeyse ekranda yürütülebilecek tüm eylemler. Örneğin, bir uygulamayı başlatmak için bir simgeye dokunmak yerine, ilgili numarayı adlandırmanız yeterlidir.

Sesli Erişim, belirli eylemleri belirli ifadelerle eşler. Örneğin, sayfayı aşağı kaydırmak için "ekran aşağı" veya geri gitmek için "geri dön" demeniz yeterlidir.

Eva Facial Mouse

Eva Facial Mouse sisteme sanal bir kafa imleci ekler. İmleci hareket ettirmek için başınızı istediğiniz yöne çevirmeniz yeterlidir. İmleç ihtiyacınız olan öğedeyken, hareketini birkaç saniye durdurun ve uygulama iki seçenek sunacaktır: üzerine tıklayın veya uzun basın. Ana ekrana gitmek de dahil olmak üzere sık yapılan işlemlere hızlı ve kolay erişim için yuvaya geçme seçeneği de vardır. Uygulama, hassasiyet ve imleç hareket hızı dahil olmak üzere çeşitli parametreleri yapılandırır.

Harici klavye ve fare bağlayın

Herhangi bir uygulama yükleyemiyorsanız, mobil cihazınıza harici bir klavye ve fare bağlayın. Bu zor değil. Yalnızca uygun kabloyu bağlamanız veya bir Bluetooth bağlantısı kurmanız gerekir.

Lütfen telefonların ve tabletlerin genellikle bir USB konektörü olduğunu unutmayın, bu nedenle klavye ve fareyi aynı anda bir USB arabirimi üzerinden bağlamak için bir USB hub'ına ihtiyacınız olabilir.

Telefona su mu kaçtı?

Telefonun içine su girmesi, mobil cihazın kısmen veya tamamen işlevini kaybetmesine ve elektronik bileşenlerinin zarar görmesine neden olabilir. Nem miktarı önemsiz olsa bile, mümkünse akıllı telefonu hemen kapatmanız, pili çıkarmanız ve tamamen kuruyana kadar cihazı açmayın.

İçeri giren bir aygıtın kurumasını hızlandırmanın birkaç yolu vardır. Nemden etkilenen bir akıllı telefonun mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürülmesi önerilir.

.