Bir bilgisayarda ve akıllı telefonda bir işlemcinin kaç çekirdeğe sahip olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Merkezi işlem birimi, hangi işletim sisteminin kullanıldığına bakılmaksızın (Windows, Ubuntu, Mac OS) bir bilgisayarın ana öğesidir. Oynarken veya örneğin İnternette bir şey izlerken tüm temel işlemleri yapan kişidir. Bir işlemcideki daha fazla çekirdek, sistemin aynı anda daha fazla şey yapmasını sağlar. Bu, verimliliği önemli ölçüde artırır.

Bir bilgisayarın veya cep telefonunun içinde kaç tane çekirdek olduğu bilgisi, performansını anlamayı ve performansını diğer modellerle karşılaştırmayı mümkün kılar. Ama ihtiyacınız olan bilgiyi nasıl bulacaksınız? Bunu her platform için yapmanın farklı bir yolu vardır. Tüm seçenekleri değerlendireceğiz. Sadece istediğiniz işletim sistemini bulun ve talimatları izleyin.

Windows

Kaç tane çekirdeğe sahip olduğunuzu bulmanın en kolay yolu Görev Yöneticisini açmaktır. Bu,CTRL SHIFT ESCtuş kombinasyonuna basarak veya "Başlat" düğmesine sağ tıklayarak ve bizi ilgilendiren menü öğesini seçerek yapılabilir. Windows 7'deCTRL ALT DELETEtuşuna basabilir ve açılan pencerede "Görev Yöneticisi"ni seçebilirsiniz.

Windows 10'da "Performans" sekmesine tıklayın, sol tarafta bazı grafikler göreceksiniz."CPU" üzerine tıklayarak, yükünün bir grafiğini göreceksiniz ve altında sistemdeki soket, çekirdek ve mantıksal işlemci sayısı hakkında gerekli bilgileri içerecektir.

Soket sayısına dikkat edin. Ev kullanımına yönelik bilgisayarlarda bu genellikle 1'dir. PC'nizde birden fazla soket varsa, ek bir işlemci ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir Lenovo dizüstü bilgisayarında 1 yuvalı 2 çekirdek bulunur.

Başka bir yol da programı CPU-Z indirip kurmaktır. Reklamsız çalışır ve çekirdekler tarafından kullanılan program iş parçacığı sayısını, hızlarını ve çok daha fazlasını bulmanıza yardımcı olur. Herkesin sahip olması gereken gelişmiş bir araçtır: Kullanımı kolaydır ve herhangi bir özel bilgi gerektirmez.

Komut satırını kullanarak çekirdek sayısını bulmak için açın ve şu komutu girin:echo% NUMBER_OF_PROCESSORS%.

Mac

Bir MacBook'un içindeki çekirdek sayısını görmek için ekranın sol üst köşesindeki her yerde bulunan Apple logosuna tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra "Cihaz Bilgileri" seçeneğini göreceksiniz. Bir açılır pencere açmak için üzerine tıklayın."Destek" sekmesine gidin ve "Özellikler" öğesini tıklayın - Apple web sitesinde dizüstü bilgisayar modeli sayfasına yönlendirileceksiniz.

Apple'ın her zaman farklı bir yaklaşımı oldu ve bu sefer hiçbir şey değişmedi. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, Seçenek tuşuna basın ve Apple Menüsü'nü ve ardından Sistem Bilgileri'ni seçin.

Sistem bilgilerini bulmak için Spotlight'ı da kullanabilirsiniz. Burada ek bilgiler göreceksiniz: çalışan çekirdek sayısı, işlemci, RAM vb. Böyle bir aracın doğrudan işletim sistemine yerleşik olduğunu görmek güzel - üçüncü taraf programları indirmeye gerek yok. Microsoft için iyi bir örnek.

İhtiyacınız olan bilgiyi komut satırına aşağıdaki komutu girerek de alabilirsiniz:

system_profiler SPHardwareDataType

Android

Modern akıllı telefonlar gerçekten oldukça güçlü. Ne kadar güçlü olduğunu hayal etmenizi kolaylaştırmak için, harika bir gerçeği paylaşmama izin verin. NASA bir keresinde, güneş sistemimizi incelemek için 1977'de fırlatılan Voyager 1 ve 2 uzay aracının her birinin 69.63 kilobayt belleğe sahip olduğunu paylaşmıştı.iPhone 5, 240.000 kat daha fazla, 16 GB depolama alanına sahiptir.iPhone 5 artık eski bir cihaz olarak kabul ediliyor. Soru şu ki, cebimizde bu kadar güç varken ne yapıyoruz. Sosyal ağlarda oynamak ve gezinmek mi? Sadece düşünce için yiyecek.

Ancak. Listedeki ilk araç Donanım Bilgisidir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu şık küçük uygulama, akıllı telefonunuzun içindekilerle ilgili tüm bilgileri toplayacaktır. Çekirdek sayısının yanı sıra ekran, işlemci, RAM, kamera ve sensörler hakkında da bir iki şey öğreneceksiniz. Tek bir ekranda birçok faydalı veri, sekmeler halinde düzgün bir şekilde düzenlenmiştir. Uygulama, özellikleri Android'de çalışan 3.500'den fazla akıllı telefonla karşılaştırmanıza olanak tanır.

İkinci uygulama - CPU-Z yukarıda bahsettiğimiz Windows için aynı adlı programı geliştiren aynı ekipten. Tasarımı, koyu arka plan olmadan daha sofistike ve göze hoş geliyor. CPU-Z, her bir çekirdeğin hızı ve performansı hakkında bilgi toplar ve görüntüler.

iPhone

Bir iPhone'da çalışan çekirdek sayısını merak ediyorsanız, Lirum uygulamasını App Store'dan indirip yükleyin. Bir cihaz seçmek için sağdaki menüye tıklayın ve gerekli tüm özellikleri gösteren bir menü ile karşılaşacaksınız. İngilizce ile aranız iyi değilse Rusça'ya geçebilirsiniz.

Uygulamanın hafif sürümünü indirmek ve kullanmak ücretsizdir, profesyonel sürüme yükseltmeye gerek yoktur. Gelişmiş işlevsellik (cihaz bilgilerini ve performansını karşılaştırma yeteneği) gerektiren gelişmiş bir kullanıcı için profesyonel sürüm yalnızca 4 ABD dolarına mal olacaktır.

​​​​

Ubuntu

Unix sistemleri için lscpu veya nproc komutlarını kullanabilirsiniz.

proc dosya sistemi, çekirdek veri yapılarına erişmek için bir arayüz olarak kullanılan bir sözde dosya sistemidir. Genellikle / proc dizininde bulunur./ proc / cpuinfo dosyası, desteklenen her mimari için ayrı bir liste ile yalnızca CPU ve sistem mimarisine bağlı öğelerin bir koleksiyonudur.

Komut nproc kullanılabilir işlemci çekirdeklerinin sayısını görüntüler:

Komut lscpu CPU hakkında bilgi toplar / proc / cpuinfo'dan insan tarafından okunabilir bir biçimde mimari:

/ proc / cpuinfo sözde dosyası ve sysfs sanal dosya sistemihakkında bilgi depolar CPU mimariniz, örneğin: işlemci sayısı, iş parçacığı, çekirdek, yuva, NUMA, CPU ailesi, model, bogoMIPS, bayt sırası ve daha fazlası. Bu bilgiyi almak için terminalde less / proc / cpuinfo komutunu yazın.

.